Badanie USG naczyń i przepływów naczyniowych                                        - tzw. Doppler

Jest to podstawowe badanie stosowane w diagnostyce chorób naczyń zarówno tętniczych jak  i żylnych.

Jest to badanie całkowicie nieinwazyjne - niebolesne , nie wymaga żadnego przygotowania ze strony badanego pacjenta w przypadku badania naczyń kończyn oraz szyjnych i kręgowych. W przypadku badania naczyń jamy brzusznej pacjenci powinni być do badania na czczo - co pozwala na znacznie dokładniejsze obrazowanie badanych naczyń.

Badanie to pozwala na ocenę przepływu krwi w różnego rodzaju tętnicach i żyłach. Do badania dopplerowskiego wykorzystuje się znany w fizyce tzw. efekt Dopplera , w tym przypadku zmiany długości fal ultradźwiękowych odbitych od poruszających się krwinek. Oceniając odbitą od falę ultradźwiękową można zobrazować kierunek i sposób przepływu krwi.

Wykonując badanie dopplerowskie można rozpoznać i ocenić zwężenia lub niedrożności tętnic , rozwarstwienia , uwidocznić ich niektóre wady anatomiczne takie jak np. skręcenia lub zagięcia , wykryć obecność tętniaków , skrzeplin , ocenić wydolność zastawek i obecność refluksów żylnych - stopień ich niewydolności , niewydolność żył przeszywających oraz np. zakrzepice żył zarówno głębokich jak i powierzchownych.

Stwierdzając różnego rodzaju patologie naczyniowe i kierując chorych na odpowiednie operacje naczyniowe , możemy zapobiec takim powikłaniom jak np. udar niedokrwienny mózgu , pęknięcie tętniaka aorty brzusznej , powstawanie owrzodzeń niedokrwiennych i żylnych , amputacje kończyn.

W większości przypadków badanie usg dopplerowskie wystarcza do postawienia prawidłowej diagnozy i podjęciu odpowiedniego leczenia. Czasami do odpowiedniej kwalifikacji trzeba wykonać inne badania potwierdzające lub precyzujące diagnozę usg.

Badanie usg dopplerowskie i jego prawidłowa interpretacja nie jest łatwym zadaniem dlatego powinno być wykonywane przez osoby do tego odpowiednio przygotowane i z dużym doświadczeniem , w praktyce są to radiolodzy oraz chirurdzy naczyniowi i angiolodzy .

 

 

Piotr Sokala   kontakt : tel. : +48 601634886                                          email : piotrsokala@poczta.onet.pl