Piotr Sokala – specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej

Badanie usg naczyń doppler-duplex

Badanie USG naczyń i przepływów naczyniowych – tzw. „Doppler”.

 

Jest to podstawowe badanie stosowane w diagnostyce chorób naczyń zarówno tętniczych jak i żylnych.

Jest to badanie całkowicie nieinwazyjne – niebolesne , nie wymaga żadnego przygotowania ze strony badanego pacjenta w przypadku badania naczyń kończyn oraz szyjnych i kręgowych. W przypadku badania naczyń jamy brzusznej pacjenci powinni być do badania na czczo – co pozwala na znacznie dokładniejsze obrazowanie badanych naczyń.

Badanie to pozwala na ocenę przepływu krwi w różnego rodzaju tętnicach i żyłach. Do badania dopplerowskiego wykorzystuje się znany w fizyce tzw. efekt Dopplera, w tym przypadku zmiany długości fal ultradźwiękowych odbitych od poruszających się krwinek. Oceniając odbitą od falę ultradźwiękową można zobrazować kierunek i sposób przepływu krwi.

Wykonując badanie dopplerowskie można rozpoznać i ocenić zwężenia lub niedrożności tętnic , rozwarstwienia , uwidocznić ich niektóre wady anatomiczne takie jak np. skręcenia lub zagięcia , wykryć obecność tętniaków , skrzeplin , ocenić wydolność zastawek i obecność refluksów żylnych – stopień ich niewydolności , niewydolność żył przeszywających oraz np. zakrzepice żył zarówno głębokich jak i powierzchownych.

Stwierdzając różnego rodzaju patologie naczyniowe i kierując chorych na odpowiednie operacje naczyniowe , możemy zapobiec takim powikłaniom jak np. udar niedokrwienny mózgu , pęknięcie tętniaka aorty brzusznej , powstawanie owrzodzeń niedokrwiennych i żylnych , amputacje kończyn.

W większości przypadków badanie usg dopplerowskie wystarcza do postawienia prawidłowej diagnozy i podjęciu odpowiedniego leczenia. Czasami do odpowiedniej kwalifikacji trzeba wykonać inne badania potwierdzające lub precyzujące diagnozę usg.

Badanie usg dopplerowskie i jego prawidłowa interpretacja nie jest łatwym zadaniem dlatego powinno być wykonywane przez osoby do tego odpowiednio przygotowane i z dużym doświadczeniem, w praktyce są to radiolodzy oraz chirurdzy naczyniowi i angiolodzy .