Piotr Sokala – specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej

Żylaki kończyn dolnych

Żylaki kończyn dolnych 

Żylaki to znacznie poszerzone , mniej lub bardziej poskręcane żyły układu powierzchownego często mocno wystające ponad skórę , częściej występujące na podudziach, ale również nierzadko i na udzie. Żylaki są miękkie, elastyczne , mogą ulegać stanom zapalnym , zakrzepicy i wówczas są bolesne , obrzmiałe, zaczerwienione , mogą również pękać i wówczas dochodzi do krwawienia.

Żylaki kończyn dolnych to jedna z postaci schorzenia określanego wspólna nazwą przewlekłych zaburzeń żylnych. Pod pojęciem przewlekłe zaburzenia żylne rozumiemy dość ogólnie mówiąc stan w którym z różnych powodów dochodzi do zaburzonego odpływu krwi żylnej z kończyn dolnych.

Istnieje sześć stopni zaawansowania tej choroby dający określone objawy :

  • Pierwszy stopień to teleangiektazje, wenulektazje czyli popularnie mówiąc pajączki żylne , dające raczej defekt kosmetyczny , ale w przypadku dużego nasilenia mogą również powodować obrzęki , bóle , wzmożone ucieplenie , mogą ulegać stanom zapalnym i zakrzepicy.
  • Drugi stopień to właśnie żylaki które powodują , uczucie ociężałości łydek , wrażenie ich przepełnienia krwią , obecność obrzęków okolicy kostek pojawiających się w godzinach popołudniowych a nasilających się wieczorem , kurcze łydek ,
  • Trzeci stopień to współistniejące obrzęki kończyn dolnych dające dolegliwości bólowe ,
  • Czwarty stopień to dołączające się zmiany troficzne czyli przebarwienia na skórze , wypryski , stwardnienia skóry i tkanki podskórnej ,
  • Piąty stopień to zagojone , a szósty czynne owrzodzenia podudzi.

Wszyscy kiedyś widzieliśmy ludzi z żylakami na nogach , i pewnie większość z nas widziała owrzodzenia na podudziach , trudno gojące się , zakażone rany. Wszystkie te wymienione postacie to cały czas ta sama choroba , a więc należy zauważyć , że skala problemu jest bardzo duża. Szacuje się , że cierpi na tę chorobę do 50-60% kobiet i 10-50% mężczyzn .

Jaka jest przyczyna powstawania żylaków ? Przyczyny są bardzo różne .
Pierwotne – czyli zmiany uwarunkowane genetycznie – w rodzinach żylaki mogą wówczas występować u rodziców , rodzeństwa i dzieci , mogą to być wrodzone zaburzenia budowy zastawek żylnych , ściany żył , mogą współistnieć przetoki tętniczo – żylne i inne schorzenia które sprawiają , że żylaki powstają samoistnie
Wtórne – żylaki nabyte na skutek wielu stanów które mogą prowadzić do rozwoju żylaków.

 

Wśród tych przyczyn najczęściej wymienia się :

  • Małą aktywność ruchową , prowadzącą do złego funkcjonowania mechanizmu tzw. pompy mięśniowo-łydkowo-stawowej ( ta wspomniana pompa to układ sprawnie działających i współpracujących ze sobą : stawu skokowego , kolanowego oraz mięsni łydki , które powodują , że podczas ich wzajemnego ruchu dochodzi do tłoczenia i zasysania krwi – na wzór zwykłej pompy – co przeciwdziała zastojowi krwi żylnej), panie które chodzą na wysokim obcasie w zasadzie likwidują ten mechanizm i same sprzyjają rozwojowi żylaków, długie przebywanie w pozycji stojącej lub siedzącej czyli np. praca ekspedientki, fryzjerki lub urzędnika przy biurku również może sprzyjać zaburzeniom żylnym przez ograniczenie ruchu , zaawansowany wiek , stan po operacjach , kalectwo , długotrwałe unieruchomienie , niewydolność serca , ciąża ,
  • Duża nadwaga i otyłość powodują znaczne utrudnienia w odpływie krwi z żył kończyn dolnych
  • Stosowanie niektórych leków również może sprzyjać rozwojowi żylaków np. leki hormonalne,
  • Urazy kończyn , w szczególności  żył mogą prowadzić do powstawania powikłań w postaci żylaków
  • Różne nawyki również prowadzą do powstawania lub rozwoju żylaków np. : stosowanie ciepła na kończyny dolne – długie gorące kąpiele , plażowanie , solaria , należy pamiętać , że ciepło w nadmiarze jest niekorzystne dla żył , kąpiel należy zakończyć chłodnym prysznicem na podudzia aby obkurczyć porozszerzane ciepłem żyły ,
  • Noszenie ciasnych obcisłych ubrań , spodni , wbrew pozorom również utrudnia odpływ żylny z nóg ,
  • Choroby nowotworowe , choroby zapalne jelit , choroby tarczycy , cukrzyca , niektóre choroby krwi- trombofilie , choroby samych żył – zakrzepice.

Diagnostyka :
To przede wszystkim badanie podmiotowe czyli rozmowa z ustaleniem czynników ryzyka , następnie dokładne badanie przedmiotowe pacjenta , oraz wykonanie badań tzw. dodatkowych – nieinwazyjnych takich jak coraz rzadziej wykonywane próby opaskowe i coraz częściej wykonywane badania usg.
Badanie usg żył kończyn dolnych z obrazowaniem przepływu krwi jest podstawowym i najważniejszym badaniem w diagnozowaniu chorób żył kończyn dolnych – tzw. badanie usg duplex doppler . Jest niebolesne , powtarzalne i coraz szerzej dostępne.
W Centrum staramy się, aby każdy chory u którego planujemy operację żylaków miał wykonane wcześniej badanie usg dopplerowskie żył. Badanie to odpowiada na szereg pytań pozwala ustalić rodzaj patologii i ustalić odpowiednie leczenie.
Rzadko kiedy wykonuje się inne badania takie jak np. badanie komputerowe czy tzw. flebografię – tylko w odosobnionych wątpliwych diagnostycznie sytuacjach.

Leczenie :

  • W leczeniu pajączków żylnych stosujemy głównie leczenie zachowawcze : stosujemy m.in. leki tzw. flebotropowe czyli poprawiające stan i funkcjonalność żył , różnego rodzaju kremy , żele , kompresjoterapię czyli wyroby medyczne o stopniowanym ucisku (podkolanówki, pończochy , rajstopy ) , które poprawiają przepływ krwi i zapobiegają nadciśnieniu żylnemu. Oprócz leczenia zachowawczego stosujemy również leczenie zabiegowe : skleroterapię czyli zabiegi polegające na wstrzykiwaniu do światła drobnych żył – pajączków leki powodujące ich drażnienie , zarastanie i końcowo zanikanie.
  • Dla leczenia żylaków jest zarezerwowane głównie leczenie chirurgiczne : czyli różnego rodzaju operacje oraz podobnie jak w pierwszym stopniu zaawansowania możemy stosować leki , kompresję stopniowaną czy skleroterapię.
  • Dla dalszym stopni zaawansowania stosuje się przede wszystkim wszechstronną diagnostyką , leczenie operacyjne w tym tzw. SEPS , oraz w wyjątkowych sytuacjach zabiegi rekonstrukcyjne.

Jakie stosujemy techniki operacyjne :

operacje klasyczne – resekcyjne :

  • Stripping czyli wycięcie całkowite lub częściowe żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej
  • Przecięcie w odpowiednim miejscu czyli krossektomia tych żył
  • Flebektomia czyli wycięcie samych żylaków
  • Najczęściej łączy się te techniki w różnych kombinacjach.

operacje klasyczne oszczędzające :

  • podwiązywanie żył w odpowiednich miejscach tak aby zlikwidować refluks krwi , ale zachować żyły bez wycinania
  • rzadko wykonywane plastyki żył

zabiegi wewnątrznaczyniowe – wewnątrzżylne

  • laserowa ablacja powierzchownych pni żylnych EVLT (Endo Venous Laser Treatment)
  • zamykanie żył powierzchownych przy użyciu klejów tkankowych np. Vena Block System
  • fotokoagulacja
  • RF koagulacja energią fal radiowych
  • skleroterapia pianą

Operacje żył przeszywających tzw. Perforatorów , klasyczne lub podpowięziowe.
SEPS – operacja narzędziami podobnymi do laparoskopowych , aby korzystając z ich długości unikać nacinania mocno zmienionej chorobowo skóry i stosować małe nacięcia w granicach zdrowej skóry .

Dla każdego stopnia rozwoju bardzo ważne jest szerokie postępowanie profilaktyczne

  • Należy unikać długotrwałego przebywania w pozycji stojącej. Trzeba w miarę możliwości zmieniać pozycję, uginać nogi, chodzić schodami do góry ! Od czasu do czasu, jeśli tylko masz ku temu warunki, połóż się i unieś nieznacznie nogi. Dzięki temu dasz odpocząć swoim żyłom .
  • Zapomnij o butach na wysokim obcasie. Od czasu do czasu zafunduj sobie delikatny masaż nóg.
  • Rajstopy i pończochy uciskowe o stopniowanej kompresji to doskonały sposób profilaktyczny na żylaki. Możesz je kupić w aptekach.
  • Prowadź zdrowy tryb życia, walcz z nadwagą i postaw na umiarkowaną aktywność fizyczną.
  • Zadbaj o dietę. Unikaj soli, cholesterolu i nadmiaru cukrów prostych. Jeśli nie masz pewności, jak powinna wyglądać zdrowa dieta, zasięgnij porady dietetyka.
  • Zapomnij o saunie i długotrwałym opalaniu. Przegrzanie organizmu to sprzymierzeniec żylaków.
  • Stosuj preparaty na żylaki dostępne w aptekach bez recepty. Zaliczają się do nich kremy, żele, maści, ale też specjalne sole do kąpieli.

W CMG – Centrum Medyczne Gizińscy , posiadamy aparaturę usg Doppler do wykonywania niezbędnych badań diagnostycznych , posiadamy możliwości do leczenia każdego stopnia zaawansowania zaburzeń żylnych , stosujemy różne techniki chirurgiczne od operacji klasycznych , przez operacje tzw. SEPS , aż po laserowe ablacje EVLT i klejenie Vena Block System` em głównych pni powierzchownych i żylaków. Każdego pacjenta staramy się traktować indywidualnie , zgodnie z jego wolą , staramy się indywidualizować jego leczenie tak , aby wykonywać jak najmniejsze zabiegi z największym efektem terapeutycznym i kosmetycznym.
Zapraszamy Państwa do naszej przychodni i ewentualnie do dalszego leczenia.

Na podstawie podręczników do chirurgii opracował Piotr Sokala specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej