Piotr Sokala – specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej

Laserowa operacja żylaków – EVLT 

EVLT (endovenous laser treatment ) – laserowa operacja żylaków kończyn dolnych

Celem tego wyjątkowego zabiegu jest usunięcie dolegliwości spowodowanych przez obecność żylaków oraz ich zanikanie , czyli zdecydowana poprawa wyglądu nóg. Jego efekt końcowy ma być w zależności od stopnia zaawansowania choroby kosmetycznie i leczniczo lepszy niż po klasycznej operacji bo nie ma żadnego cięcia na skórze, a żylaki i związane z nimi dolegliwości stopniowo zanikają po zabiegu, lub w przypadku znacznego stopnia zaawansowania choroby należy spodziewać się znacznej poprawy , ale wszystkie żylaki do końca mogą się nie cofnąć. Zabieg laserowej ablacji – zamykania żylaków ma jednak zdecydowanie łagodniejszy , korzystniejszy dla Pacjenta przebieg. Nie jest konieczny pobyt w szpitalu.

Podstawową zaletą i istotą EVLT jest wykonanie całej operacji bez nawet jednego cięcia chirurgicznego , cały zabieg przeprowadzany jest poprzez nakłucie żyły i umiejscowienie w niej w odpowiednim miejscu cienkiego włókna laserowego – światłowodu , który emitując ciepło powoduje zamykanie się niewydolnej żyły. Po zlikwidowaniu przyczyny żylaków dolegliwości ustępują i stopniowo zanikają pozbawione zasilania żylaki .Zabieg nie pozostawia żadnej blizny.

Zabieg wykonywany jest pod kontrolą USG. Trwa około godziny. Nie wymaga znieczulenia anestezjologicznego. Przeprowadzany jest w znieczuleniu nazywanym tumenescencją.Polega ono na kilkukrotnym nakłuciu nogi pacjenta ( zastrzyku ) i podaniu wokół zamykanej żyły leku znieczulającego. Podczas włączenia lasera i trwania zabiegu pacjent nie odczuwa bólu. Bezpośrednio po zabiegu Pacjent może opuścić klinikę. W dniu zabiegu zaleca się kilka spacerów. Następnego dnia Pacjent może powrócić do swojej normalnej aktywności , jednak nie zalecamy dużego wysiłku fizycznego przez 2-3 tygodnie. Należy uważać aby nie narazić operowanej kończyny na urazy mechaniczne.Pacjenci po EVLT noszą kilka tygodni specjalne medyczne pończochy uciskowe II stopnia kompresji.

Kontrola pooperacyjna polega na badaniu kontrolnym i sprawdzeniu skuteczności wykonanego zabiegu w badaniu usg. Badania te wykonuje się na 2-3 dzień po zabiegu , kolejna wizyta po miesiącu i ostatnia po około 6 miesiącach. Czasem zdarza się , że po EVLT niektóre żylaki nie znikają – co świadczy o ich dodatkowym zasilaniu – zamyka się je zabiegiem skleroterapii piankowej . 

Nie każde żylaki kwalifikują się do każdego zabiegu chirurgicznego. Także do wykonania zabiegu laserowego należy najpierw skonsultować się z chirurgiem.